Uzunca düşün taşın, o modele bu modele bak derken Xiamio yi aksiyon kamerasında karar kıldım. Tabi karar kılınca hop git al olmadı. Ödemede sıkıntılar oldu. Bu sıkıntılara da değineceğim. Ben tur hazırlıkları için ekipmanlarımı almaya devam ederken Çin Halk Cumhuriyeti resmi sponsorum gibi oldu. Monopod, kamera, powerbank hep Çin malı. En azından bisikletim ve heybelerim Türk malı olacak 🙂 .

Kamerayı almamda “geziniyo” kanalından Fırat abinin videosu yardımcı oldu. İzlemek isteyenler için : Xiaomi Yi Aksiyon Kamera İnceleme. Yardımcı olmasından kastım içimdeki modeller arası çelişkiyi atlatmamda yardımcı oldu. Zaten Fırat abi kamera hakkında bahsedilecek her şeye değinmiş. Bende bu yazımda satın alma sürecinde yaşadığım zorluklar ve kamera hakkında bir kaç söze yer vermek istedim.

Banggood – Sanal kart – PayPal sorunlar üçgeni

Kamerayı banggood alışveriş sitesinden yaptım. Adresi de şu: Xiaomi yi. Banggood, aliexpress gibi farklı satıcılarla bizi uğraştırmadan ürünleri kendi deposundan gönderiyor. Bunun alışveriş süreci daha kısaltacağının ve güvenli olacağının kanaatindeydim. Ödememi sanal kart ile yapmıştım. Genelde internet üzerinden yaptığım tüm alışverişleri sanal kartım ile yaparım. Kredi kartı kullanmıyorum. Ödemenin onaylanması bir iş gününü bulur diye bir uyarı mesajı aldım ve ürünü sipariş ettiğim için tüm işlerimi bırakıp o gece Age of Empires III oynadım. Oyun çok zorlayıcıydı bu arada. Nasıl öyle sürekli asker basıyorlar yıllardır çözemedim, sorun bende sanırım 😐 . Ertesi gün okuldayken banggood’dan aldığım mail ödemenin reddedildiği yönündeydi. Garanti internet bankacılığına girdiğimde ise ödediğim ücretin açık provizyonda kaldığını gördüm. İşlem zaman aşımına uğrayana kadar para açık provizyonda kalacakmış. Sipariş iptal, para askıda. Çıktım okuldan yurda geldim. O ara ani sinirimi bisiklet biraz azalttı.

Bende ödemeyi PayPal üzerinden yapmaya karar verdim. Bu sanal kartımı daha önce PayPal üzerinde bir çok kez kullanmıştım. O yüzden sanal kartıma tekrar para aktarıp alışverişi PayPal üzerinden bitirmek istedim. İstedim ama PayPal üzerinde bu kartı artık kullanamadığımı fark ettim. Tekrar kartı eklemeye kalktığımda ise üzgünüz bu kartı kabul edemiyoruz gibisinden uyarı mesajları verdi. Sinir tekrar yükselişte!

Bende şehirde ürünü elden nakit alabileceğim güvenilir bir mağazayı detaylı bir araştırma sonucu gittim buldum ve aldım. Nakit candır, oh kafam rahat. Banggood’da 210 Türk lirası gibi bir fiyat ile alacaktım ve 15-30 gün bekleyecektim. 250 Türk lirasına direkt almış oldum. Enteresandır firma ürün 1 yıl garantili dedi 😀 .

Xiaomi Yi olumlu yönleri

Xiaomi gün geçtikçe popülerleşen ve kullanıcıları artan bir marka. Çoğu kişinin dediği gibi tam bir fiyat/performans ürünü. Hal böyle olunca insanların bu markayı seçmesi doğal. Türkiye’de durum nedir bilmiyorum ancak Xiaomi marka telefonlar Rusya genelinde çok kullanılıyor.

Kamera evet, konuyu dağıttım biraz maruz görün. Kamera özellikleri açısından benim ihtiyacımı çok rahat karşılayabilecek bir ürün. Kamera ve detaylarından pek anlamadığım için beni memnun eden yönlerine değineceğim.

2K (30fps), 1080P(60fps/48fps/30fps/24fps), 960P(60fps/48fps), 720P(120fps/60fps/48fps), 480P(240fps). 2K video çekmesi elbette güzel ama benim seçimimde etken 1080P de 60 fps ile kayıt yapabilmesiydi. Hatta üşenmedim kamerayı sabitledim ve 1080p/60fps de ne kadar süre video kayıdı yapabildiğini test ettim. Bu sürede odamı topladım. Bu videoyu hızlandırırsam ortaya güzel bir şey çıkar bence 😀 . Kayıt 1080p/60fps de 1 saat 20 dakika kadar sürdü. Videolar 10 dakikalık dosyalar halinde kayıt edildi.

16 mega piksel sony kamerası zaten beni bir cezbetti. Almadan önce ürün hakkında şüphelerim vardı ancak ürünü edindikten sonra fotoğraf ve video kalitesinden oldukça memnun kaldım.

1010mAh Panasonic bataryası var. Yani bunu olumlu yön olarak mı olumsuz olarak mı düşünmek lazım kararsız kaldım. Yukarıda da bahsettiğim gibi kamera 1080p/60fps’de 1 saat 20 dakika video çekimi yapıyor. Bu süre zarfında cihazın wireless özelliğinin kapalı olduğunu hatırlatırım! Wireless bağlantısında çok daha hızlı şarj tüketimi oluyor. Fiyatına karşılık tahmin ettiğimden çok daha uzun bir süre. Bu nedenle olumlu yönlerden biri de bu oluyor. Her ihtimale karşı bir adet yedek batarya aldım.

Xiaomi Yi olumsuz yönleri

Evet güzel kamera çok beğendiğim doğrudur ancak paket içeriği bir adet kamera, bir adet batarya ve şarj kablosu. Bu durumda su geçirmez “housing” dedikleri koruyucu kaplardan almak gerekiyor. Bunun yanında bir monopod, sabitleyiciler, göğüse, bisiklete ve kaska sabitlemek için ayrıca aparatlar almak gerekiyor. Bu aparatlar da gerçekten oldukça yüksek fiyatlı. Uygun fiyata dediğimiz bu ürünün ayrıca masrafları olduğunu unutmamak gerekir.

155 derecelik bir görüş açısı benim için oldukça yeterli ancak Sony hdr as20 modelindeki gibi 170 derecelik geniş açıya sahip olsa ne güzel olurdu.

Son olarak

Hemen hemen her aksiyon kamerası ile karşılaştırması yapılmış bir ürün. Bu nedenle ben herhangi bir içerik koyma gereği duymadım. Herkesin fiyat/performans ortak fikrine bende katılıyorum. Bu kameralar ile güzel anılarımızı kayıt altına almak mümkün oluyor. Anıların en güzel kayıt noktası zihnimizdir, ancak olur da bir gün hatırlayamazsak bu anıları işte o zaman çok daha değerli olacak bugün çektiklerimiz.