Forumlarda ve sosyal ağlarda bisiklet kullanıcıları ihtiyaç fazlası ürünlerini satarlar ya da eski bisikletlerini elden çıkarıp yeni bisiklet alırlar. Bisiklet bu ne kadar pahalı olabilir ki diye düşünmemek gerekir. Fiyatları ülkemizde oldukça yüksek. Hal böyle olunca 2. el ürünlere olan ilgi de artıyor. Bugün dönüş hazırlıklarından ötürü Rusya da kullanmak üzere aldığım bisikletimi sattım. Satarken içim bir buruk oldu.

Bu sene son senem olmasına rağmen hem ulaşımımı sağlaması hemde boş vakitlerimi değerlendirmek adına yaklaşık 300 TL tutarında Decathlon’dan bir bisiklet almıştım. Aynı fiyata alınabilecek bazı daha kaliteli ikinci el ürünler vardı. Ancak Elimden çıkarırken fazla zorlanmamak için sıfır olan bu bisikleti seçmiştim. Bu ürün Türkiye mağazalarında satılmamakta. Özellikle şubat ayı sonunda almıştım ve iklim sebebiyle tamamen ölü olan bir sezondu. Bu nedenle güzel bir indirimle almıştım. Ürünü merak edenler için adını söyleyeyim : B’twin Kemmel. Güzel bir anı oldu benim için. Onunla ilk karlı sürüşümü gerçekleştirdim. Okula gidip geldim. Kimi zaman öyle soğuk oldu ki üç çorap giymek durumunda kaldım. Termal suluğumdaki suyun donuşuna tanıklık ettim. Bu soğuk havada bisiklet sürmeme şaşıran insanlar gördüm. Kimilerine de ilham oldu bu. Bir arkadaşım daha bisiklet aldı. Bizi gören bir Kolombiyalı öğrenci de bisiklet aldı. Okula gidip geldikçe, aynı sınıfta okuduğum bir Rus öğrenci de okula bisikletle gidip gelmeye başladı.Bazen arkadaşlarım bir tur versene dediğinde, onları turlarken izledim. Hepsi de o an sanki çocukluklarına dönmüş gibiydiler. Yüzlerinde istem dışı beliren gülümseme ve özgürlük hissi uzaktan anlaşılıyordu. Girişteki güvenlik görevlisi, üniversite alanına izinsiz araçların girmesini engellemek adına kurulmuş bariyeri beni her gördüğünde kaldırdı. Trafikteki araçların her zaman önceliği bana vermesi ve kimi zaman bana tampon bölge yaratmaları, hızlarını bana göre ayarlamaları, korna çalmadan ve arkamdan tedirgin etmeden sürmeleri… Bunlar güzel şeylerdi. Ülkemizin aksine bir bisikletli olarak trafikte araçlar tarafından ve yayalar tarafından saygı görmek güzeldi.

Çok güzel anılarım oldu bu bisikletle. Gün geçtikçe Türkiye’ye temelli dönüşüm yaklaştığından, 300 TL ye aldığım bisikleti 260 TL gibi bir tutara fazla zarar etmeden sattım. Benim için mutlu edici bir satış olmadı. Fiyatından değil, anılardan ötürü. Umarım alan kişide ondan memnun olur ve bisiklet ile mutluluk dolu bir hayata adım atmış olur.