Bisiklet ile ilgilenmeme rağmen aslında bisiklet ile ilgili bir tane bile film izlemediğimi fark ettim. Bunun üzerine film araştırması yaparken de The Flying Scotsman filmine rastladım. Aslında izlememi sağlayan şeylerden bir tanesi de, filmin Türkçeye “Uçan İngiliz” olarak çevrilmesiydi. Halbuki film isminin asıl çevirisi “Uçan İskoç”. Nitekim filmde de Obree, ona İngiliz denilmesinden hoşlanmıyor.

Graeme Obree‘nin bisiklet sürmeye başlamasından, dünya şampiyonluğuna uzanan hayat hikayesini anlatıyor. Okuduğum bir blogdan filmin kitaptan uyarlama olduğunu öğrendim. Ne yazık ki kitabın Türkçe çevirisin bulunmadığını da. Bu kitabın belkide Rusça çevirisini bulurum. Araştırmaya değer 🙂 .

Filmin konusu, yukarı da bahsettiğim gibi Graeme Obree’nin hayatı ve hayatındaki başarılar. Bu azimli adam, hayatındaki tüm aksilikleri bisikleti sayesinde geçip gidiyor adeta. İyi bir sporcu ve eş olmanın yanı sıra, tüm hayatı boyunca devam eden ağır bir depresyona göğüs geriyor. Sadece depresyonla kalmıyor, aynı zamanda onun bu başarısını gölgelemek isteyen üst düzey federasyon yetkililerine ve parasızlığa karşı da mücadele veriyor.

Unutmadan film hakkındaki en önemli gözlemimi paylaşmak istiyorum. 1993 yılında İngiltere’de bisikletli kuryeciliğin ne kadar yaygın olduğunu görünce çok şaşırmıştım doğrusu. Türkiye de bununla ilgili bazı çalışmalar olduğunu duymuştum ancak İngiltere de 1993 yılında bu kadar yaygın olması beni oldukça şaşırttı. Ne güzel bir şey değil mi ? Umarım bizde mümkün oldukça çabuk bir bisiklet ülkesi haline geliriz.

Oyuncu kadrosu üslü isimlerden oluşuyor. Graeme Obree rolünde Jonny Lee Miller, Eşi Anna Obree rolünde Laura Fraser ve En iyi arakadaşı Malky rolünde Yüzüklerin Efendisinden tanıdığımız Billy Boyd. Unutmadan ona destek olan papaz rolünde Brian Cox oynuyor.

İlk başlarda Jonny Lee Miller’i görünce neden bilmem bir iticilik geldi. Filme ilk başlarda ön yargılı başladım. Daha sonra bunun nedenini buldum. Miller, daha önce Dexter’da Jordan Chase rolündeki bir seri katili canlandırmıştı. Ama şu an onu bu rolüyle değil, canlandırdığı Graeme Obree rolüyle düşünmek istiyorum. Ayrıca Miller’in Angelina Jolie ile 4 yıl evli kaldığını da söylemeden geçmeyeyim 🙂 .

Sonuç olarak, “The Flying Scotsman” yani “Uçan İskoç” filmini izlemenizi şiddetle öneriyorum. Bir insanın gerçekten istediğini elde etmesi için önündeki tek engelin kendisi olduğunun göstergesi. Umarım benim hoşuma giden bu 2006 yapımı film sizinde hoşunuza gider 🙂 . Birde fragmanını paylaşayım :