Star Wars yani Yıldız Savaşları 1977 yılında hayatımıza girmiş, efsaneleşmiş bir bilim kurgu filmi. Benim doğumumdan 14 yıl önce çekilmiş filmi hala hayranlıkla sıkılmadan izliyorsam o film benim için efsanedir 🙂 . Neyse ki sadece benim için değil tüm Dünya için bir efsane, öyle ki diyanet İşleri hariç tüm Dünya da kabul görmüş bir dini bile var 😀 . Güç sizinle olsun diyorum ve bu konuyu başka bir yazıda ele almak üzere şimdilik kapatıyorum.

10 yıl aradan sonra yeni bir yıldız savaşları filminin gelmesi hiç şüphesiz herkesi heyecanlandırdı. Bundan yaklaşık bir yada iki sene önce bir devam filmi geleceği haberi çıktığında, adeta tüm hayranlar bir anda ikiye ayrıldı. Kimileri filmin, serinin ruhunu yakalayamayacağı ve sadece bu efsanenin ismini kullanarak ticari kazanç elde edeceğini düşünürken kimileri gelişen teknoloji ile harmanlanmış bir yıldız savaşları filmini heyecanla beklemeye başlamıştı. Ben heyecanla bekleyenlerdendim.

Filmi ilk çıktığı gün izlemek isterdim ancak Rusya’da değilde Türkiye’de yakınlarım ile izlemeyi tercih ettim. Türkiye’ye gelince kız arkadaşım yıldız savaşlarını hiç izlemediği için yeni filme gitmedik sonra da izlemek için İstanbul’dan kuzenimin gelmesini bekledim. Daha sonra Kıbrıs dan diğer kuzenimi bekledik. Sonuç olarak geçte olsa yeni filmi sonunda izledik. Bu yazıyı spoiler vererek yazmak için, önce herkesin filmi izlemesini bekledim. Aslında tembellik yapıp yazıyı baya geciktirdim 😀 .

Serinin ruhu ?

Yeni teknolojiyle çekilmiş bir yıldız savaşları filmi, serinin ruhunu bozmuş mu ? Bozmamış diyebilirim. Filmde bir çok kesit eski seriden bir parça taşıyor içinde. Eski seriden karakterler, eski karakterlerin ilişkisinin geleceğe etki etmesi ve bunun gibi etkiler var.

Fakat yanlış yaptıkları bir şey var. Filmin önemli kesitlerinin eski seriyle aşırı derecede benzerlik göstermesi.

Luke Skywalker, usta Yoda gibi başarısız olunca kendini uzak diyarlara vuruyor. Belki de Dart Vader’ın ölümünden sonra Jedi avı devam etmiştir kim bilir. Çünkü görünüşe göre orta da bir cumhuriyet yok ve Sithler oldukça güçlü silahlara ve gemilere sahip.

Kylo Ren kendisi Darth Vader’ın torunu olur, onu adeta Darth Vader gibi göstermeye çalışmışlar. Bir tavsiye vereyim böyle bir şeye bulaşmasınlar. Dart Vader’dan daha çok sevilen bir karakter var mıdır kötü rolde ? Tamam Jokeri de sayalım. Dart Vader sinirlenince boğaz sıkar, generallerin başını alırdı, bilgisayarları havaya uçurmazdı. Açıkcası Kylo çıkar o maskeyi evlat.

Anakin’in eğitilmesine yaşının geçtiğini söyleyip başlanılmak istenmez (belki de içindeki gücü hissettikleri içindir). Anakin 9 yaşındaydı ve eğitildi. Daha sonra Luke, usta Yoda tarafından eğitildiğinde yaşı 15-16 civarındaydı. Daha önce bir ışın kılıcı bile tutmamıştı. Ray ise 18-20 yaşlarında hayatında bir kez ışın kılıcı tutuyor ve dönemin Sith veliahtını yeniyor. Madem eğitilmek için yaş bu kadar önemliydi biraz özveri görmek isterdim. Al kılıcı elini jedi oldun hadi bakalım savaş. Gerçi Anakinin ruhu Ray’in içinde diye bir söylenti dolaşıyor ama içinden çıkamayacağımız konuya hiç girmeyelim.

Filmin açık ara en ilgi çekici karakteri Snoke. Bu filmde dev bir hologram şeklinde karşımıza çıktı. Hatırlar mısınız bir gösteri sırasında Palpadin, Anakine darth plagueis’in trajedisini anlatmıştı. Ölümü yenmenin mümkün olduğundan bahsedilmişti. İntenette Snoke’un Plagueis ya da Dart Vader olduğuna yönelik bazı yazılar var. Bakalım bekleyip görelim.

Sonuç olarak

Star Wars the Force Awakens, benim için heyecan verici bir film oldu. Eski filmlerinde etkisi var elbet. İzlemeyenler için Yıldız Savaşları serisini izlemelerini ve sonra bu yeni filmi izlemelerini tavsiye ediyorum. Umalım da seri çok daha güzel devam etsin. 🙂