Herkese merhaba. Bugünkü yazımda Star Wars severlerin bir çoğunun düşündüğü bir konuyu ele almak istedim. Anakin Skywalker seçilmiş kişi miydi ve güce denge getirdi mi? Star Wars çok ama çok geniş bir evreni içinde barındıran bir yapıt. Filmleri, kitapları, dizileri, oyuncakları, kıyafetleri, aksesuarları… Bu liste böyle uzar gider. Bu denli geniş bir bir pazara sahip olması, geniş bir hayran kitlesine sahip olduğunu gösteriyor. Başlamadan önce bir uyarı yapmak isterim. Eğer Star Wars filmlerini hiç izlemediyseniz ve izlemeyi düşünüyorsanız bu yazıyı okumadan sayfayı terk etmenizi öneririm. Hemen hemen seninin her filmden bahsedecek ve kilit konulara da değineceğim için, filmden alacağınız keyfin azalmasını istemem.

Star Wars bu yazıyı yazdığım 2017 yılı itibariyle 7 filmden oluşuyor. Bir de geçtiğimiz günlerde çıkan ve bir Star Wars hikayesi olarak lanse edilen Rogue One filmini de eklersek 8 film var diyebiliriz. Bunun üzerine gelecek 2 film için beklemekteyiz. Bu yazının kaynağı olarak öncül üçleme ve orijinal üçleme serisinin son filmi olan Jedi’nin dönüşü filmlerini baz aldım. Bu serilere ufak bir dokunuş yapıp asıl konumuza geçeceğim.

Öncül üçleme: Bizlere filmin ana karakterlerinden olan Dart Vader’ın yani Anakin Skywalker’ın geçmişini anlatan seridir. Kanında hiç bir Jedi da bu denli olmayan midichlorian değerleri ile bulunan çocuk eğitilmek istenmez. Buna karşın onun seçilmiş kişi olduğuna inanlar da vardır. Sahip olduğu gücün farkında olan ve büyük bir şöhrete sahip genç Skywalker’ın içinde bastıramadığı öfkesi ve çaresizliği ile karanlık tarafa geçişinin anlatıldığı üçlemedir. Orijinal seriden sonra çekildiğini de hatırlatalım.

Orijinal üçleme ve Jedi’nin dönüşü: Başlangıç serisi olan üçlemeye orijinal üçleme adı veriliyor. Bu seride evrende hiç bir Jedi şövalyesi kalmamıştır (gerçekte iki tane hala yaşamaktadır) ve İmparatorluğun evrenin her köşesine saçtığı karanlık karşısında, azınlıkta bulunan direniş güçlerinin karanlığa karşı mücadelesini izliyoruz. Serinin Jedi’nin dönüşü olarak adlandırılan son filminde genç yaşta karanlık tarafa geçen ve hayatını burada geçiren Dart Vader babalık duygusu mu, aydınlık tarafın gücü mü, ne desem bilemedim İmparatoru hazırlıksız yakalayarak yok ediyor ve evren bir dakikalığına güzelleşiyor. Böyle dediğime bakmayın sonu çok üzücüdür.

Güç dedin, denge dedin ne anlatıyorsun sen?

Tamam kabul ediyorum biraz uzun bir giriş oldu ama yazının devamı için gerekliydi. Güçte denge olarak hangi profili ele aldığımız önemli. George Lucas’ın açıklaması ile başlayalım. Lucas, “Sithler gücü kullanış şekilleri ile güçte (karanlık ve aydınlık) dengesizlik meydana getiriyorlardı. Yaptıkları galaksiyi iyi etkilemiyordu ve Anakin Skywalker İmparatoru ve kendisini yok ederek güce dengeyi getirmiş oldu.” diyor. George Lucas ve Jedi şövalyeleri Sithlerin yok edilerek güçte dengenin kurulacağını düşünüyorlardı.

Ben de George Lucas gibi Anakin Skywalker’ın güce denge getirdiğini düşünüyorum; ancak bunu İmparatoru öldürerek yaptığı konusunda onunla hemfikir değilim. Aksine İmparatorun büyük desteği ile dengeyi getirme fırsatını buldu. Bin yıldır ortalıkta hiç Sith görülmüyor ve nesilleri yok oldu sanılıyor. Bu süre zarfında Cumhuriyet Jedi şövalyelerinin koruması altında güçlü bir yönetim sergiliyor. Yüzlerce hatta binlerce Jedi, Jedi konsolunun emirlerine göre hayatlarını sürdürüyor ve ardı ardına gücü kullanacak yeni çocuklar eğitiliyordu. Şöyle düşünün elimizde bir terazi var, eşit durması için ne yapmamız gerekiyor? Ağırlıkları eşitlemeliyiz. İki karanlık güç kullanan Sith, binlerce Jedi karşısında… Sizce de bir dengesizlik yok mu? Sithler gücü daha etkin kullanma adına “rule of two” yani hep iki kişi olmuşlardı. Ne eksik ne fazla. Bir usta bir çırak. Bu onların kendi tercihiydi tabi. Eğer öncül üçleme halinde duruma bakarsak güçte bir dengeden bahsetmenin mantıklı olmadığını düşünüyorum. Dart Maul, Obi-Wan Kenobi tarafından öldürüldü ve eğer Anakin müdahale etmeseydi Mace Windu belki İmparatoru öldürebilirdi. Eğer böyle olsaydı güce denge gelir miydi? Görüyoruz ki iki Sith, Jedi şövalyeleri ile terazide dengeyi sağlayamıyor.

Bence Anakin Skywalker, İmparatorun da yardımıyla güçte bozulan dengeyi, tüm Jedi şövalyelerini yok ederek geri getirmiş oluyor. İki Sith ve iki Jedi. Yani demem o ki, Anakin Skywalker dengeyi kurduğunun farkında olmayarak kehaneti gerçekleştirdi ve seçilmiş kişi olduğunu gösterdi. Sithler politik ve akılcı stratejileri ile çevresel faktörleri de arkasına alıp binlerce yıldır Jedi şövalyelerin savunmasıyla var olabilen cumhuriyete son verip yönetimi eline aldı.

İki Sith ve iki Jedi kalmışlardı. Tam bu noktada orijinal üçleme başlıyor. Ben bu seride güçte dengenin sağlandığını düşünüyorum. Hayatta kalan Yoda ve Obi-Wan Kenobi mücadele etmek yerine uzunca bir süre inzivaya çekilmişlerdir ve İmparatorluk gün geçtikçe güçlenmiştir. Obi-Wan Kenobi ve Yoda öldükten sonra yaşayan tek Jedi Luke Skywalker oldu. Dart Vader, İmparatoru ve kendisini yok ettiğinde, karanlık güç ve aydınlık güç arasındaki dengelerle tekrar oynanmış oldu.

Skywalker’ın babasının kim olduğunu bilmediğimiz için güç tarafından yaratılmış olduğunu benim gibi düşünenler var. Belki yanılıyorumdur ya da eksik bir bilgiye sahibimdir; ancak eğer öyle olduğunu yani Anakin Skywalker’ın güç tarafından yaratıldığını var sayarsak. Öncül üçlemede sürekli değişen ruh halini anlamış oluruz. İçinde aydınlığı ve karanlığı taşıyorsa bunlar da onun davranışlarını etkiliyordur. Luke Skywalker’ın ölmesine belki de Anakin Skywalker’ın yani Dart Vader’ın içindeki saf güç engel olmuştur. Eğer Anakin Skywalker güç tarafından yaratılmışsa…

Luke Skywalker daha sonrasında yeni bir Jedi nesli eğitmek için uğraştığı sırada, güç kendi içerisinde dengeyi sağlamak için bu kez karanlık taraf üzerinde toplandı. Yani karanlık olmadan aydınlık, aydınlık olmadan da karanlık olmuyor ve güç kendi içerisinde dengeyi farklı kişiler üzerinde yoğunlaşıp gerçekleştiriyor. Yeni serinin ilk filmi olan “The Force Awakens” filminde, Sith olmayan ama karanlık gücün yeni kullanıcılarıyla tanışmış olduk. Devam filminde bizleri neler bekliyor bekleyip göreceğiz.

Yorumlarınızı bekliyorum

Star Wars gerçekten çok geniş ve ayrıntılarla dolu bir bilgi birikimine sahip. Yukarıda yazdıklarım kendi görüş ve düşüncelerimdir. Eklemek istediklerinizi, eleştirilerinizi ya da kendi düşüncelerinizi aşağıya yorum olarak bırakırsanız çok sevinirim. Güç sizinle olsun 🙂