Merhaba! Uzun süredir yazmak istediğim bir yazıydı aslında bu, sigarayı nasıl bıraktım ?. Etrafımdaki çoğu insandan gerçekten bıraktın mı ? Sen sigarayı mı bıraktın, hayatta inanmam! Nasıl bıraktın ? Ya hadi dalga geçme yak bir tane gibisinden sorular ve tepkiler aldım. Bu zamana kadar bununla ilgili yazmamamın sebebi, sigarayı gerçekten bırakıp bırakmadığıma emin olamamamdı. Uzun bir süre sigara içen birinin sigarayı bırakması gerçekten kolay değil. Ancak imkansız da değil. 6 aydan uzun süredir sigara içmiyorum ve kendimi artık sigarayı bırakmış bir insan olarak tanımlayabilirim. Bu tanımlama da bana bu yazıyı yazma yetkisi veriyor bence 😎 .

Burak : Merhaba ben Burak. Sigara bağımlısıyım ve 6 aydır temizim.

Dinleyici bağımlılar :  (alkışlar)

Moderatör : Aramıza hoş geldin Burak.

Ne kadar yapmacık değil mi ? Şu filmlerde bağımlılıktan kurtulmaya yönelik yapılan toplantıları çok yapmacık bulmuşumdur. Farklı bir açıdan bakarak bugün o toplantıların neden yapıldığını düşüneyim dedim. Bu yapılan toplantıların amacı ne ? İnsanlar neden katılıyor ? Aslında cevap oldukça basit. Bağımlılık sahibi insanın, çevresindeki insanlarda doğal olarak bağımlı olur. Eğer sen bir sporcuysan, çevrende sporcu olur. İstisnalar tabi ki olur. Eğer çok güçlü bir karakter sahibi değilseniz, genelde alışkanlıklarınız sizin arkadaş çevrenizi ve yaşayış biçiminizi belirler. Bağımlıktan kurtulmak isteyen insan bu toplantılara katılıyor. Çünkü yaptığı şeyin, bu bağımlılıktan kurtulma isteğinin ne kadar büyük bir adım olduğunu bilse dahi, çevresinden gelen tepkiyle geri adım atıyor. Zamanla öz güvenini kaybediyor. Buradaki insanların alkışlaması, ona destek verici sözler söylemesi aslında ihtiyacı olduğu takdiri ona veriyor. Bunları neden anlattığıma gelecek olursak, ben sigarayı böyle bırakmadım. Fakat burada belirttiğim öz güven ve takdir ihtiyacı birazdan size anlatacaklarımda benim için anahtar kelimeler.

Sigarayı spor ile bırakın

Sizinde etrafınızda sigarayı bırakmış insanlar vardır. En başta babam olmak üzere tanıdığım yılların sigara bağımlılarının sigarayı bırakması, kendime şu soruyu sormama neden oluyordu; “şu elimde tuttuğum kutudan kurtulamayacak kadar iradesiz miyim ?”. 10 yıldır düzenli olarak sigara içiyordum ve bazı zamanlar günde iki pakete çıkmışlığım da oluyordu. Her ne kadar irade sahibi bir insan olduğumu düşünsem de bir kaç sigara bırakma denemesinde başarısız olmuştum. Bu sefer farklı bir deneme yaptım ve sigarayı spor yaparak bırakmaya karar verdim. Sonra da gidip kendime bir bisiklet aldım. Çocukluğumdan beri bisiklete binmiyordum ve bisikletin sigarayı bırakmama yardımcı olacağını düşünüyordum. Ancak sen çaba göstermedikçe hiç bir şey seni sigaradan koparamıyor. Önüme çıkan bir kaç yokuşta nefes nefese kaldıktan sonra aldığım bisiklet tüm yaz odamda kapalı kaldı. Eğitim dönemi açıldı ve Rusya’ya döndüm. O yokuşlar bir şekilde aşılmalıydı ve o yokuşu aşmanın yolu sigarayı bırakmaktan geçiyordu. Spinning, dikey, yatay bisikletlerle ve koşu bandında spor yaptım. Canım sigara içmek istedikçe ertesi gün daha fazla koştum, daha fazla sürdüm. Şimdi bisiklet hayatımın vazgeçilmez bir parçası. Hem sigarayı bırakmama yardımcı oldu hemde sağlıklı bir hayata adım atmama sağladı. Sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız, bunu hoşunuza giden bir spor ile yapmanızı tavsiye ederim. Yalnız uyarıyorum haftada bir yapılan halı saha spora girmez !

Arkadaşlıklarınızı gözden geçirin

Sigarayı bırakma sürecinde arkadaş ortamı olarak çok şanslıydım. Arkadaşlarım bu aldığım kararı desteklediler ve beni sigara içmeye teşvik etmediler. Sigarayı bırakmak gibi hayatınızı tamamen iyi yönde değiştirebilecek kararınızı desteklemeyen, sizi sigara içmeye teşvik eden arkadaşlarınızın üstünü kalın bir çizgiyle çizin. Burada yanlış anlaşılmak istemem, sigara içen arkadaşlarınızı değil, sigarayı bırakmanıza engel olan arkadaşlarınızı çizin. Nitekim benim de en yankın arkadaşlarım sigara içiyor. Aslında tüm arkadaşlarım sigara içiyor. Yanımda sigara içiyorlar tabi ama bende onlara içme diyemem şu meşhur özgürlük sınırları konusu. Yanımda sigara içmeleri aslında beni biraz daha iradeli yaptı.

Sigarayı mı hatırlatıyor ? Üstüne git !

Sigarayı hatırlatan bir şeyler mi var ? Mesela güzel bir akşam yemeği üzerine bir sigara yakmak, kahvemizin yanında bir sigara içmek harika değil mi ? Sinema arasında, ders arasında dışarı çıkıp bir sigara içmezsek o 10 dakika nasıl geçer ? Keyif meselesine gelince, bu konu uzar gider. Bu konu belki de sigarayı bırakmanın en zor olan bölümü. Yıllardır içtiğim sigara öyle bir yer edinmişti ki hayatımda her boşlukta sigaraya karşı tekrar tekrar mücadele veriyordum. Bende tıpkı bir ağaç misali dayandım buna. Evet yanlış yazmadım bir ağaç misali. Nasıl ki bir ağaç köklerini daha derine salıp, göklere uzanmak için fırtınalı havaya ihtiyaç duyuyorsa, bende sigarayı tüm bu isteklere göğüs gererek bıraktım. Kahve sana sigarayı mı hatırlatıyor ? Git kendine güzel bir kahve yap, bacak bacak üstüne at ve sadece kahve iç. Bir kaç sayfa bir şeyler oku mesela yanında.

Sigara içen arkadaşlarınızı koklayın

Biraz sapıkça mı oldu ? Belki. Tabi burada genelleme yapmak istemiyorum sigara içtiği halde nasıl o kadar güzel koktuğunu anlamadığım biri var. Ancak gözlemlerime dayanarak sigara içen insanların gerçekten çok kötü koktuğunu söyleyebilirim. Gidin bu insanları bulun ve koklayın. Sigara içerken sende böyle kokuyorsun unutma! istediğin kadar parfüm sık, o parfüm sadece sana kokuyor. Sigarayı bıraktıktan sonra tekrar başlamama en büyük engel bu oldu diyebilirim.

Ekonomik etkisini düşünün

Bizim buradalar da (Rusya Federasyonu) paketi 2 lira – 3 lira olduğundan sigarayı bırakırken ben, işin mali yönünü pek hesaba katmamıştım. Tam emin olamamakla beraber sanırım Türkiye de sigara şu an 8 lira civarında. Bakın bu yılda hemen hemen 3 bin Türk lirası sigaraya para harcandığı anlamına gelir. Hani şu sadece WhatsApp kullanıp, Facebook da gezinip, instagrama resim çektiğin elma telefon var ya, işte onun her yıl yeni modelini alabilirsin (ki bence gereksiz).

Sonuç olarak :

Sonuç olarak sigarayı bırakmak sağlam bir irade gerektiriyor. Benim sigarayı bırakmamda en yardımcı olan şey geleceğe dair amaç ve planlarım oldu. Neydi o geleceğe dair planlar ? Özgür olmak. Hiç bir şeye bağımlılık duymamak. Sigara içmeyi moda olarak gören bir nesil vardı bir zamanlar. Sigara hiç bir zaman moda olmadı, sadece biz insanlar sigara içerek kendi rızamızla hasta olmayı ve paramızı soymalarını kabul ettik.