Yazın bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanmayı kaldıramayan toplumumuzda, kışın bisiklet süreceğimizi duyanlar şöyle hafif bir şok geçiriyor haliyle 😮 . Hazırlıklı olduktan sonra her koşulda bisiklet sürülebiliyor elbet. Uzun uzun araştırma ve ucuza aldığım bir ürünün (çamurdan koruyamayan çamurluk) çilesini çektikten sonra Polisport Georgia çamurluk setini aldım. Dilim döndüğünce fotoğraflı olarak anlatmak istedim. Almayı düşünen arkadaşlar da bir ön fikir sahibi olmuş olurlar.

Ayrıca halihazırda bu model hakkında yazılmış yazıları incelemenizi öneririm. Benim karar verip bu modeli almamda çok büyük yardımları dokundu :

http://www.bisikletforum.com/konu/polisport-georgia-camurluk.116056/

http://www.hayalmeyal.org/2012/11/polisport-georgia-camurluk-inceleme.html

Bu modelde karar kılmadan önce Rusya’dan döndüğüm gibi Decathlon’dan aldığım 300 24″ ÇAMURLUK-28 B’TWIN setini kullanmıştım. Yağmur altında olmadığım halde yerdeki tüm kirli su arka çamurluğun kısa gelmesi sebebiyle sırtımı, ön çamurluğun yeterli uzunlukta olmamasından dolayı bileklerimi ve ayakkabılarımı oldukça kirletmişti. O halde insan arkadaşlarıyla buluşunca, bir daha bu şekilde kirlenmemek için daha kaliteli bir çamurluk arıyor tabi. Ürünü kötülemek için bunları söylemiyorum. Şık bir çamurluk ancak 28″ tekerlekli bisikletler için bence uygun değil. Decathlon’dan aldığım çamurluklarla bisikletim şöyle görünüyordu :

DSC_1286

Bisiklet sürerken kirlenmek kaçınılmaz evet ama mümkün oldukça bunu en aza indirgemek için çamurluk ararken, hakkında olumlu görüşler okuduğum SKS LONGBOARD 28 JANT ÇAMURLUK SETİ aklıma yattı. Piyasada 35 mm ve 45 mm modeli bulunuyordu ve 45 mm olanını bulamadığım için Polisport Georgia çamurluk setini aldım.

Arka lastiği 180°, ön lastiği 100° kapatıyor. Sağlam ve koruyucu bir çamurluk. Yüksek meblağlar ödemeyip kirlenmeyeceğiniz, hesaplı ve koruyucu bir çamurluk diyebilirim. Yan resim de paket içeriğini görebilirsiniz. Detaylı incelemek için resmi yeni sayfada açabilirsiniz. Paket içerisinde kadroya bağlama vidalarıyla beraber bazı vidalar ve paslanmaz çelik montaj telleri bulunuyor. Çamurluk 700x51mm ölçülerinde ve ağırlığı yarım kilodan fazla.

Ön çamurluğu maşaya sabitleyecek olan vida benim bisikletim için kısa kaldı bu nedenle daha sonradan edindiğim vidayı kullandım. Bisikletimin ön maşasında ne bagaj ne de çamurluk delikleri mevcut. Bu nedenle forumlarda dikkatimi çeken P kelepçelerden bulmaya çalıştım. Aramama rağmen bulamadım. Bende koçtaş’a gittim ve doğal gaz borularını sabitleyen kelepçelerden aldım. Lastikli p kelepçelerden bulana kadar bunlara idare ederim. Ayrı sorunu yaşayanlar için aşağıdaki resmi paylaşıyorum.

DSC_1318 DSC_1317

 

Lastikli p kelepçeye göre biraz daha kaba duruyor. Aslına bakarsanız ön bagaj taktığımda iki taraflı olması işimi görebilir doğrusu 😎  . Sürüş esnasında ses yapmıyor. Montaj konusuna gelirsek, aslında montajı gayet basit. Montajı zor kılan çelik sabitleme tellerinin ölçüsünü alıp kesmek. Kısa keserseniz dönüşü yok. Uzun keserseniz de çamurluk bir hayli havada kalıyor.

Pense ile çelik telleri sabitliyoruz

Gece ölçülerimi dikkatli bir şekilde aldıktan sonra yakınımdaki bir hırdavatçıya gittim ve düzgünce kestiler. Eve dönüp kolayca demirleri taktım. Diğer incelemelerde arka lastiği sökerek taktıklarını söylemişler ben lastiği çıkarma ihtiyacı duymadım. Telleri kesip montajı bitirdikten sonra yan resimdeki gibi penseyle telleri ve çamurluğu sabitledim.

Ürün siyah ve yapılan malzeme çok çabuk çizilebilecek bir malzeme gibi duruyor. Eğer ürünün açık renk modelini tercih ederseniz bu çizikler pek sırıtmaz ama benim bisiklete de açık renk gitmezdi doğrusu 🙂 . Çamurluklar son derece sessiz ve yerinden oynayıp durmuyor. Çok engebeli yollardan yüksek hızla gittim ancak ne bir ses vardı ne bir oynama. Ayrıca gördüğüm tüm su birikintilerinden geçtim ve sonuç olarak hala temizdim . Ürünün içerisinden çıkan montaj kılavuzunda içinde Türkçe de dahil olmak üzere bir çok dil var. Kılavuzun resmini çekmiştim ama çok okunaklı olmamış. Bisiklet forumda taranmış bir kılavuz bulunuyor bende onu ekledim. Sonuç olarak çamurluk seti benim oldukça hoşuma gitti. Eğer ihtiyacınız varsa benim görüşüm bu set hakkında oldukça olumlu. Umarım yazdıklarım ürün hakkında biraz daha fikir sahibi olmanızı sağlamıştır. Herkese iyi pedallar diliyorum 😎 .