Giro d’italia, bu yıl 99. kez düzenlenen Fransa ve İspanya bisiklet turları ile beraber dünyanın üç büyük bisiklet turundan birisi. Birinci ve ikinci dünya savaşları dolayısıyla bazı yıllar ara verilmiş olmasına rağmen çok önemli bir yarış. 52. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu bir çırpıda gelip geçti. Kendi adıma söylemeliyim ki ben bisiklet sporunu izlemeye yeni başlayan biriyim. Bisikleti bir taşıt olarak kullanıyorum ancak yarışları hiç izlememiştim. Yol bisikleti yarışları, 2016 Türkiye turuyla beraber, daha doğrusu bisiklet yarışlarının dinamiklerini anlamaya başlamamla beraber çok daha ilgimi çeken bir spor haline geldi. İşin içine bisiklet girdimi her şey güzelleşmiyor mu zaten ? 🙂

Bisiklet sporuna olan ilgimin yeni başlamasından dolayı biraz bu turu araştırmak ve paylaşmak istedim. Yukarıda söylediğim gibi Giro d’italia üç büyük bisiklet turundan bir tanesi. 21 turdan oluşan turun ilk 4 turu Hollanda geçecek daha sonra İtalya’ya dönüş yapılacak ve tur yine İtalya da sona erecek. Toplamda 3 zamana karşı, 7 sprint, 7 orta dağ, 4 yüksek dağ yer alıyor. Benim bisiklet yarışlarında tırmanma etapları çok daha hoşuma gidiyor. İtalya turu da tırmanış bitirişleri meşhurmuş ancak bu yıl tırmanış bitirişleri azalmış.

Pembenin neredeyse her tonunu kullanıp adeta karnaval etkisi yaratan bir turmuş. Genel klasman mayosundan alıyor sanırım bu özelliğini. 1931 yılında La Gazzetta dello sport gazetesi pembe kağıda baskı yaptığından, genel klasman mayosu pembe oluyor, genel klasman mayosu da tura rengini veriyor. Zaten turda 1909 yılında bu gazetenin satımını artırmak için başlamış. Çok köklü ve tarihi bir tur. Bu yıl ilk kez canlı takip edeceğim 🙂 .

Turda 4 ayrı mayo bulunuyor ve yarışçılar bu mayoları elde edebilmek adına oldukça çaba gösterecek gibi. Nitekim Türkiye turunda elmalı tırmanışında genel klasman dereceleri baya değişmişti. Rota bilgilerinde gördüğüm kadarıyla ve okuduğum yazılara dayanarak bu turun çok kırıcı bir tur olduğu kanaatine vardım. Bakalım nasıl bir yarış olacak. Eski yarış videolarını izledikçe pembe rengine ısınıyorum. Görüntüler yarış öncesi ve sonrası harikaydı. Tabi ben bunlar geçmiş yarışların kayıtlarına bakarak söylüyorum 🙂 . Yarından itibaren 3 hafta bisikletle iç içe olacak. Unutmadan işte Giro d’italia mayoları;

  • Pembe mayo (maglia rosa) genel klasman,
  • Kırmızı mayo (maglia rossa), sprint,
  • Mavi mayo (maglia azzura) tırmanış,
  • Beyaz mayo (maglia bianca) 25 yaş altı genel klasman.

Biraz rotayı araştırdım. Resmi internet sitesinde tüm rotayı ayrıntılı gösteren bir sayfa yapılmış. İncelemek isteyenler için: Giro d’italia rotası. Burada etaplar hakkında yazılar ve videolar var oldukça bilgilendirici bir sayfa ama Sarper Günsal kendi blogunda turun analizini yapmış bile. İşte Sarper Günsal’ın yazısı : Giro ve Şüphelileri. Yarıştan önce kesinlikle okunması gerek diye düşünüyorum. Eğer ilk defa bir yol bisikleti yarışı izleyecekseniz bu yazıyı da okumanızı öneririm: TV’de yol bisikleti yarışı seyretmek. Bana oldukça yardımı oldu.

Ben televizyon sahibi olmadığım için internet üzerinden izleyeceğim. Bunun içinde Eurosport Player aboneliği aldım. Gördüğüm kadarıyla şu an tüm yayınlar Rusça gidiyor ve bazı yayınlara İngilizce seçeneği geliyor. Umarım yarışı Türkçe izleyebilirim. Olmazsa Rusça izleyeceğiz artık ne yapalım. Son olarak resmi Giro d’italia 2016 tanıdım videosunu alta yerleştireyim.