Rusya Federasyonu hakkında bilginin Moskova, Sankt Peterburg, Kazan gibi şehirlerle kısıtlı olduğunu gördüğümden bende üniversite eğitimimi aldığım şehir olan Nizhny Novgorod hakkında bir kaynak hazırlamak istedim. Bir gün eğer yolunuz buraya düşerse yol gösterici bir yazı olsun isterim.

Nizhny Novgorod (Нижний Новгород) 1222 yılında Oka ve Volga nehirlerinin birleşiminde kurulmuş bir şehir. Konuşma dilinde Nizhny (Нижний) olarak geçmekte. Nijniy olarak telaffuz edilmekte . 1500-1518 yıllarında şehrin kalesi inşa edilmiş olmasına karşın, kimse tarafından ele geçirilmemiş bir şehir. Yani dünde Ruslar vardı bugün de Ruslar var. 1941-1945 “Büyük Vatanseverlik Savaşı” yıllarında en önemli savaş araçları tedarik eden merkezlerden biriydi. Bu nedenden ötürü şehir çok şiddetli bombardımana maruz kalmış. Savaş sonrasında ise şehir Lenin Nişanı ile ödüllendirilmiş.

Şehir 7 ekim 1932 – 22 ekim 1990 yılları arasında şehir Gorki adını taşıdı. Bu isim ünlü Rus yazar Maxim Gorki’den geliyor. Şehir için genel olarak yapılan bir yanılgı da Novgorod ile karıştırılması. Nizhny Novgorod bir şehir, Novgorod başka bir şehirdir. Moskova ya geldiniz ve tren bileti almaya yöneldiniz. Bu hatayı yaparsanız çok farklı bir şehre gidebilirsiniz. Ben uyarımı yapayım da 🙂 .

Nizhny Novgorod, Rusya’nın önemli kültürel, ekonomik ve sanayi merkezlerindendir. Ülke çapında en önemli nehir turizmi merkezlerindendir. Şehrin tarihi yönü özellikle yerli turistlerin ilgisini çekmekte. Bu noktalara tek tek değinip mümkün oldukça Nizhny Novgorod hakkında bilgilendirici yazılar ya çalışacağım.

Nizhny Novgorod’a ulaşım

Nizhny Novgorod, Moskova’nın 420 km doğusunda yer almakta. Türkiye’den direkt uçuş bulmak ne yazık ki mümkün değil. Rusya’nın bir şehrinden aktarma yaparak gelmek mümkün. Burada bir noktaya değinmek istiyorum. Rusya da iç hat uçuşları neredeyse dış hat uçuşları ile aynı fiyata yakın oluyor. Bu yüzden insanlar genellikle tren yoluyla ulaşımı tercih ediyorlar. Türkiye’ye gidiş dönüşlerimizde bu etken bizi oldukça yoruyordu.

Tren ile yolculuk yapmaya karar verirseniz “www.rzd.ru” adresinden erken bilet almanızı öneririm. Bu sayede yolculuğunuzun hangi tren istasyonundan başlayacağını bilmiş oluruz. Hızlı trenler ile Moskova – Nizhny Novgorod seferi 3 saat kadar sürüyor. Daha önce bu yolu normal tren ile 9 saat de gelmiştim. Unutmak istediğim yolculuklardan birisidir 🙂 .

Ne zaman gelmeli ?

Aslında çoğu Rusya Federasyonu şehri için cevabı belli olan bir soru bu. Ne zaman gelmeli?. Bezdirici, dondurucu ve içinizi kapatan havasından dolayı kesinlikle ve kesinlikle yaz aylarında gelmenizi öneririm. Nizhny, Moskova, Sankt Peterburg fark etmez, hepsinin havası aynı. Özellikle kışları siyah beyaz bir filmde hissediyorum kendimi dışarıya çıktığımda.

Baharın gelişini burada çok daha net hissediyoruz. Neredeyse 9 ay yerde kalan kar, bir gün bir bakmışız erimiş ve kapalı hava kendini yakıcı güneşe bırakmış. Dünya ormanlarının dörtte birine sahip olan Rusya siyah beyaz puslu kıyafetlerini çıkarıp yeşile bürünüyor. Goethe’nin Kiev hakkında söylediği bir söz var, “İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum.” Bu söz aslında Nizhny Novgorod içinde geçerli. Kışın üşüyoruz yazın yanıyoruz doğrusu 🙂 .

Şimdi sizlere en uygun mevsim yaz diyorum ama bir uyarıda bulunmadan da geçmek istemiyorum. Uyarım sivri sinekler! Yaz aylarında devasa sivri sineklere çok dikkat etmek gerekiyor. Abartmıyorum gerçekten çok büyükler 🙂 .