Bugün yorucu ve oldukça stresli bir gün geçirirken, facebook sayfamda bir yazı okudum. Artık İzban ve İzmir metro seferlerinde saat sınırlaması olmadan ve iki kişilik ücret ödemeden bisikletimizle yolculuk edebilecektik. Önce bir duraksadım şaka mıydı acaba? Sonra haberlere göz attım, böyle bir bildiri olup olmadığına baktım. Zamanla (bir kaç saat) diğer bisiklet severler tarafından bol bol paylaşılmasıyla artık emin oldum. Hani bir şeye çok sevinirsin ama böyle bir burukluk olur ya inanamazsınız işte o durumdayım diyelim.

Ben kendimi çok aktivist bir insan olarak görmüyorum. Bu tarz uygulamalara karşı çıkan, videolar çeken, konferanslara katılan ve hatta sorularıyla yöneticileri köşeye sıkıştıran insanlara buradan teşekkür ediyorum. Bu İzmir’de bisiklet kullanımını çok daha yaygınlaştıracak ve sevdirecektir. Bugün bu hakka sahipsek gerçekten onlara teşekkür etmek gerek.

Geçtiğimiz günlerde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Şehir İçi Yollarda Bisiklet Yolları, Bisiklet İstasyonları ve Bisiklet Park Yerleri Tasarımına ve Yapımına Dair Yönetmelik” resmi gazetede duyuruldu. Şehirlere yapılacak bisiklet yollarından, bu yolların standartlarından ve bisikletin şehir ulaşımına entegre edilmesine dair güzel ve bilir kişiler tarafından hazırlanmış bir tasarıydı. Tasarıyı okurken içimden kim bilir ne zaman gerçekleşecek derken, biz İzmirliler için oldukça sevindirici olan bu haberi aldık. Umarım daha nice güzel haberler alır ve güzel uygulamalar görürüz.

Ben kendi şahsım adıma konuşacak olursam, Moskova Metro’sunu gördükten sonra hiç bir metro sistemine güzel diyemiyorum ne yazık ki. Fakat kıyaslama yapmadan bakacak olursak bence İzmir çok işlevsel bir metro sistemine sahip. Kendi açımdan olaya bakacak olursam, ailem İzmir Buca da yaşıyor. Hatta daha da yükseklerinde Evka-1’de. Babaannemi ziyaret etmek istediğimde, Buca’dan Çiğliye bisiklet sürmek, yorucu. Alınan bu karar ile birlikte, evimden çıkıp Şirinyer İzbana pedallar, Çiğli de iner ve Babaannemi ziyaret edebilirim. Karşıyaka’ya halamı görmeye gidebilirim. Bornova ya bisikletle gidip Tuğçe ile buluşabilirim. Belki ona da bir katlanabilir bisiklet ayarlayıp bisiklet sevgisini aktarabilirim 🙂 . Geri dönüş yolunu düşünmeden yorulana kadar bisiklet sürebilirim. İnanıyorum ki tüm bu yapacaklarımı çok daha hızlı ve bisikletimle zevk alarak yaparım. Trafikte bunalmadan, arabada kös kös oturup sıkılmadan, sağlıklı ve hızlıca tüm İzmir’e hakim olabilirim.

Sonuç olarak, umuyorum ki bize sunulan bu hak bir şekilde elimizden alınmaz. Çünkü bu hak sadece bize değil, aslında tüm İzmirlilerin geleceğini sağlıklı bir temel üzerine inşa etmenin önemli bir adımı. Keyifli sürüşler diliyorum 🙂

İzban ve İzmir Metro Güzergah ve Durakları

İzban ve İzmir metro Güzergah ve Durakları