Herkese selamlar. Bir süredir beni bezdiren bir konuyu kaleme almak istedim. Daha genel bir yazı yazmak istemiştim aslında, internet ortamında ki tüm dayatmaları konu alan uzun bir yazı olacaktı; ancak bunun yerine konuları bölerek yazmak istedim. Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu yazının konusu reklam. Belki de sadece ben bu durumda kaldığım zaman sinir küpüne dönüyorum bilmiyorum; ancak bunun gibi günlük yaşamım da da her türlü dayatmaya karşı çıkıyorum.

Bezdirici Reklam Dayatmaları

İnternet’te blog, haber ya da bir derdime çare olacak bir yazı bulmuşken siteye girdiğimde koskoca bir ekranda “Görüyoruz ki adblock kullanıyorsunuz, lütfen kapatıp tekrar deneyin” gibi mesajlar görüyorum. Her ne kadar çok merak ettiğim bir konu, haber ya da çözüm içerse de bu siteleri ivedilikle terk ediyorum. Bu bezdirici reklam dayatmaları sadece adblock ile sınırlı kalmıyor. Bir sitede kategori değiştirmek ya da bir sonraki sayfaya geçmek istediğimde tıkladığım bağlantının yeni sayfa da reklam açması, bir video izlemeden önce aşırı yüksek sesli alakasız reklam videoları izleten siteler ve dahası…

Reklamları bu şekilde kullanan bireysel kullanıcıları anlıyorum. En kısa süre de en yüksek karı sağlamaya çalışıyorlar. Yaptıklarının yanlış olduğunun farkına vardıklarında genellikle o siteler de ömrünün sonuna gelmiş oluyor. Bu yazıyı yazmamın en büyük nedeni Sözcü Gazetesi’nin internet sayfası. Bir çok okuru olan büyük bir haber alma organı sözcü. Bazen Facebook ya da Twitter da bir arkadaşımın paylaştığı haberi okumak isterken her defasında bana “Adblocker Kullandığınız için Sözcü’ye giriş yapamıyorsunuz.” uyarısı veriyor. Bende hemen bu sayfayı terk ediyorum. Hiç bir haber servisinde böyle bir uygulamaya tanıklık etmedim. Ya reklamları göreceksin ya da görmemek için aylık abonelik satın alacaksın. İkisi de sana uygun değil mi? Öyleyse sayfayı terk edeceksin. Mesaj bu. Ben de hemen terk ediyorum tabi. Verdikleri haberleri başka haber siteleri vermiyor mu? Böyle yaparak sadece okuyucularını uzaklaştırmıyor mu? Bu onların bileceği durum. Ben hoşlanmadığım bu durumu eleştirmek istedim.

Reklamlara karşı değilim, düzgün kullanıldığı taktirde. Bu blog da da reklam olduğunun farkına varmışsınızdır. İsteyen adblock ile reklamların görülmesini engeller isteyen engellemeden okur. Ben reklamları yerleştirirken yazımı okuyan insanları rahatsız etmemeye özen gösteririm. Bunun dışında takip ettiğim bloglarda reklam engelleme özelliğini devre dışı bırakırım. Devre dışı bırakıyorum çünkü ufakta olsa emeklerine destek olmak istiyorum. Severek blog yazan bir kişi okuyucularının ne istediğini bilir. Onları kaçırmak yerine onların tekrar gelmesini ister. Mesela ben bir yazıma yorum yazan birinin, başka bir yazıma da yorum yazdığını görünce öyle mutlu oluyorum ki. Eminim diğer site sahipleri de böyle hissediyordur. Bu insanları bu şekilde kaçırmak yerine onları kazanmaya önem gösterilmeli.