İnsanın doğada yerini anlamak için kitaplar, makaleler yazılıyor, araştırmalar yapılıyor. Ben lafı uzatmadan size insanın doğadaki yerini sunayım. Gök kubbeyle yer küre arasında yaşayan her canlıdan ne daha değerli, ne de daha değersiz. Elbette bu tanıma bir çok insan karşı çıkar ve o yetki nereden geliyorsa kendilerini üstün görürler. Akıl olarak İnsana rakip olacak bir canlı bildiğimiz yaşam formları içerisinde yok. Bu yüzden kendimize Homo Sapiens diyoruz. Haydi akıl olarak üstün olduğumuz canlılarla aramızdaki fiziki farklara bir göz atalım ve insanın yeri neresiymiş görelim.

1. Yüzme yeteneği

Brazilyalı Cesar Cielo, günümüzün en hızlı yüzücülerinden biri. Üst üste katıldığı üç olimpiyat oyunundan da altın madalya ile dönmeyi başarmış sporcunun olimpiyat ve dünya rekorları da bulunuyor. Cesar Cielo‘nun başarılarını küçümsemiyorum (hiç şüphesiz suda benden 10 kat daha hızlı) ancak diğer canlılarla arasındaki hız farkı aşağıda :

  • 50 metre serbest stilde 20.91’lik derecesiyle Dünya rekoru,
  • 100 metre serbest stilde 46.91’lik derecesiyle Dünya rekoru,
  • 50 metre serbest stilde 21.30’luk derecesiyle Olimpiyat rekoru.
insanin-dogadaki-yeri-1

Yüzme yeteneği

2. Koşma yeteneği

Jamaikalı atlet Usain Bolt, gerek gösterdiği üstün performans gerekse medyanın ilgisiyle oldukça popüler oldu ve bir çok insan kendisini tanır hala geldi. Bir çok altın madalya sahibi ve rekortmen sporcu bakın diğer canlılarla nasıl bir rekabet içinde.

  • 9.58’lik derecesi ile 100 metre Dünya rekoru,
  • 19.19’luk derecesi ile 200 metre Dünya rekoru,
  • 9.63’lük derecesi ile 100 metre Olimpiyat rekoru,
  • 19.30’luk derecesi ile 200 metre Olimpiyat rekoru,

insanin-dogadaki-yeri-2

3. Ağırlık kaldırma

Sovyetler Birliğinden Belarus doğumlu Leonid Taranenko, halterde 266 kilo kaldırmıştır. Tek seferde en yakın ağırlığı 264 kilo ile Rusya Federasyonun’dan Aleksey Lovchev kaldırmış.

insanin-dogadaki-yeri-3

Ağırlık kaldırma

4. Uzun atlama

Atletizmin atlama branşına ait olan Uzun atlama’da Dünya rekoru 1991 yılında 8,96’lık derecesi ile Mike Powell‘ın elinde bulunuyor. 1991 yılından bu yana da kırılabilmiş değil.

İnsanın doğadaki yeri

Uzun atlama

Sonuç olarak

İnsanlığın fiziki açıdan ne kadar çabalarsa çabalasın, doğadaki dengeleri değiştirmesinin zor olduğunu görürsünüz. Bu canlılar bizim rakibimiz değil. Gelişmiş aklımıza sahip olduğumuz için bu zayıflıkları bir fedakarlık olarak düşünün. Aynı zamanda doğanın en temel parçalarından biri olduğumuzu bunca yıl bize yaşam sunan doğayı korumamız gerektiğini unutmayalım. Yukarıdaki dört görselde kazanan canlılara altın madalya değil, daha yaşanılabilir bir Dünya sunalım. Çünkü yakında çok geç olacak!