Hapsolduğu dört duvarın arasında her gün aynı şeylerin tekrarlandığı monoton yaşamdan sıkılan ve hayatını bir bisiklet ile tamamen değiştiren birisi Hasan Söylemez. Bir bisiklet, sıfır lira, sekiz ay ve on bin kilometre! pek çok insanın yapmak istediği ancak yapamadığını, zincirlerini kırarak gerçekleştirdi. Onun aklını kaçırdığını da düşünenler oldu elbet. Her şeyin yanlış olduğu yerde, doğru yanlış olur. O aklına koyduğunu yaptı ve bizimle bu harika yolculuğunu paylaştı. Bu güzel kitabın adı  Hayata yolculuk…

Hayata yolculuk: Bir bisiklet, sıfır lira, sekiz ay ve on bin kilometre!

Bu yolculuğa çıkmadan önce hayatında köklü değişiklikler yapması gerekti. Yıllardır bisiklet sürmüyordu ve onunla Türkiye’yi gezmeyi planlıyordu. Sigara kullanıyordu ve gitmesi gereken bir işi vardı. Yani herkesin sahip olduğu bahanelere sahipti aslında. Kime bisiklet sür desem bana bunları söylüyor. Hasan Söylemez işini bıraktı, sigarayı bıraktı ve her şeyden belki de daha zor olan parayı tamamen ardında bıraktı. Bisikletini tanıdı ve hakkında her şeyi öğrendi. Bu süreçte bir çok dost edindi.

Yola çıkmaya hazırdı ve en zor olan ilk adımı atması gerekiyordu. Onun bu yaptığına çılgınlık gözüyle bakanlar, inanmayanlar oldu fakat herkesin aslında onun bu yaptığına imrendiğini düşünüyorum. İstanbul’dan yola çıkıp tüm Türkiye’yi bisikletiyle parasız dolaşan bu adam kimi zaman bizi üzen kimi zaman güldüren her tecrübesini bizlerle Hayata Yolculuk kitabında paylaştı.

Daha önce McNeils on wheels – 2 yılda 20.000 kilometre isimli yazımda Pete ve Alice McNeil çifti’nin İngiltere’den Yeni Zelanda’ya kadar 20.000 kilometrelik bisikletli yolculukları hakkında bir yazı yazmıştım. Bu tarz yolculukların Türkiye’de de yapıldığına insanlarımız pek inanmıyor doğrusu. Onları yolda görmek ülkemizde normal karşılanıyor ama aslında bir Türk’ü yolda görmeye de şaşırmıyorlar; çünkü onu da yabancı sanıyorlar. Asıl mesele Türk olduğunu öğrendiklerinde başlıyor. Hasan Söylemez de bu konuya kitabında sık sık güzel dokunuşlar yapıyor. 🙂

Güzel anlatımı ve akıcılığıyla bir gece de bitirebileceğiniz bu güzel kitabın bir yan etkisi olduğu konusunda sizi uyarmalıyım. Tüm hayatınız gözlerinizin önüne gelecek ve neden bende gidemiyorum diye kendinize soracaksınız ve için için başınızı alıp gitmek isteyeceksiniz. Gitmemeniz için bir sebep yok!