Dünya üzerinde en pahalı pasaportu kullanan ülkelerden biri olduğumuzu biliyordum ancak en güçlü pasaportlar sıralamasında 55. sırada olduğumuzu yeni öğrendim. Haberi merak edip siteye bir göz attım. Güçlü pasaport kavramı, bir ülkenin vatandaşlarının vizesiz gidebildikleri ülkelerin sayısı baz alınarak Henley and Partners firması’nın bir araştırması sonucu belirlenmiş. Bu araştırmaya göre Türk pasaportuna sahip bireyler 102 ülkeye vizesiz gidebildikleri için listede 55. sırada yer almış. Sayıyı görünce iyiymiş dedim kendi kendime ama 200’den fazla ülke olduğunu düşününce hayal kırıklığına uğradım. Sahi yahu kaç tane ülke var? Neyse şimdilik bu kadarı da yeter. Listede 177 ülkeye vizesiz gidebilen Almanya başı çekerken, 25 ülkeye vizesiz gidebilen Afganistan son sırada yer alıyor. Peki bunun dışında bu hafta ne öğrendim?

Fransa geçtiğimiz günlerde yeni bir yasa çıkarmış. Bu yasaya göre artık şeker ve tatlandırıcı ürün içeren içeceklerin fazla tüketimi yasaklanmış. Nedeniyse Fransa’da obezite ve kilolu insanların gün geçtikçe artış göstermesiymiş. Kime ne kardeşim ben istediğim kadar içerim diyen çıkar tabi. Aslında bende düşündüm, böyle bir şeye nasıl yasak koyabilirler, nasıl uygularlar diye. Cevabı oldukça basit aslında. Nasıl ki ülkemizde sigara içimini azaltmak için vergiler arttıkça artıyor, Fransa da aynı yöntemi bu içecekler için uygulayacakmış. Bu içeceklerden kastım Cola, enerji ve sporcu içecekleri gibi… Bunun dışında İkea, Mc Donald’s, Burger King (yurt dışında) gibi sınırsız içecek veren fast food restoranları artık bu kampanyalardan vazgeçmek zorunda kalacak. Yeni yasa ile bu uygulamalar da yasaklanmış. Sağlığı ve toplumu olumsuz etkileyen tek şey alkol ve sigara değil gördüğünüz gibi. Biraz bakış açısının ülkemizde değişmesi gerek doğrusu.

Sene olmuş 2017 biz hala uzaya çıkamadık. Bu gidişle çıkamayacağız zaten. Sanırım Ali Ağaoğlu yakında parayı basar uzaya Türkiye’den önce çıkar. Günümüze kadar uzaya sadece 7 uzay turisti gidebilmiş ve tamı tamına 204 milyon dolar ödemişler. Uzaya turist yollayan firmaların başında gelen SpaceX firması gelecek için bir açıklama yapmış. Buna göre 2018 yılında uzaya çıkmanın maliyeti sadece 100 bin dolar olacakmış. Bunun ön hazırlığı eğitimi o su, bu su derken bir 100 bin dolar da harcansa toplamda 200 bin dolar ödeyerek uzaya çıkmak mümkün olacak gibi. Firma biz en iyisi sürümden kazanalım diye düşünmüş sanırım.

Trafik sıkışıklığı artık sadece dünya başkentlerinin bir sorunu olmaktan çıkıp bir çok şehirde ciddi bir problem haline geldi. Ülkeler farklı politika ve projelerle bunun önüne geçmeye çalışıyorlar. Buna rağmen Güney Asya’da yer alan Bhutan’ın başkenti Thimphu, dünyada trafik ışıklarının olmadığı tek başkent olma özelliğine sahipmiş. Trafiği çok yoğun olmadığı için bu görevi trafik polisleri yerine getiriyormuş.