Geçen ay yapmış olduğum bir hiking ve kamp etkinliği sonrası çekmiş olduğum fotoğraflardan ve videolardan ufak bir klip hazırlamak istedim. Çok güzel bir gün geçirmiştim ve bu günü instagram hesabımdan paylaşmak istemiştim. Hazırladığım bu klibi yüklediğimde saniyeler içerisinde daha yayınlanmadan telif hakları nedeniyle kaldırıldığı yönünde bildirim alıyordum. İlk başta bunun eklediğim müzikle alakalı olduğunu düşünmüştüm. Ses dosyasının tüm verilerini kaldırıp tekrar yükleme yaptığımda ise yine aynı sorunla karşılaştım. Gerçekten de ses dosyasıyla ilgiliymiş. Üzerindeki verileri kaldırmış olmama rağmen video yayınlanmadı bende uğraşmayı bıraktım. Bu sabah yüklemek istediğim bir dakikalık bir video telif hakları nedeniyle silinirken neden film siteleri bir çok telif hakkını çiğnedikleri halde kapatılmıyorlar diye düşündüm ve bunun hakkında yazmak istedim.

Aslında sadece film siteleri değil instagram’a da sinir olmadım değil. Ben patikadır, ormandır dağın tepesine gece çökmeden ulaşıp çadır atmaya çalışırken bir de video hazırlamak için duruyorum arkadaki müzik dolayısıyla sen engelliyorsun. Yasa dışı her içeriğe karşıyım ve yaptıklarından dolayı onları tebrik ediyorum; ancak aklıma bir soru takılmıyor da değil. Kızın biri dans ederken video çekip üzerine de oldukça popüler müzikler ekleyip instagram’a yüklediğinde neden onun videosu yayınlanıyor ya da neden kaldırılmıyor? Neyse bu başka bir yazının konusu olsun, instagramla sonra hesaplaşırız 🙂

Film siteleri neden kapatılmıyor?

Film siteleri neden kapatılmıyor yerine, illegal film siteleri neden kapatılmıyor demek daha doğru olur. Bu iş de bir çeşit emek hırsızlığı. Video dosyalarını barındırmadıkları ve uyarı yazısı aldıkları taktirde film sayfalarını erişimden kaldırdıkları için pek problem yaşamadıkları yönünde bazı forumlarda haberler okudum. Aynı forumun devamında ise bu işi yapanların yurt dışında yaşadıklarından ve yüklemelerin herkese açık platformlara yapıldığından sorun çıkmadığından bahsedilmiş.

Bence asıl sorun buna göz yumuluyor olması. Hatta buna çok güzel örnek olabilecek Süleyman Demirel’in söylediği bir söz var: “Genelevleri kapatalım da millet bizi mi sevsin?”. İşte film siteleri de aynı bu hesap. Bu işi yurt dışından yapıyor ve herkese açık platformlara yükleme yapıyor dahi olsalar, çok hızlı şekilde bunların kapatımı yapılabilir. Yıllar önce Tarkan’ın yeni şarkısı Rus sosyal ağı Vkontakt üzerinde paylaşılmıştı ve Vkontakt tüm Türkiye’de erişime kapatılmıştı. O şarkıya ait videolar silinmişti. Ses dosyaları silinmişti. Yani devletlerin bu tarz durumlarda ortak çalışabilmek için yeterince etkileşim halinde olduğunu düşünüyorum.

Devletin bu duruma etkin bir şekilde el atabileceğinin bir diğer kanıtından bahsetmek istiyorum. Bir kaç yıl önce Türkiye’de ünlü bir oyuncunun başına istenmeyen cinsel bir durum gelmişti. Ülke çalkalanmıştı ve tüm Türkiye’de virüs gibi yayılan o görüntüler temizlenmişti. Devlet istedi, devlet yaptı. Bir diğer örnek ise yaklaşık bir yıl önce ben Rusya Federasyonu’nda yaşarken meydana geldi. Suriye de oluşum gösteren terör örgütü ışid, daeş, daiş, daeş (o kadar farklı isim taktılar ki beynim yandı) artık her ne ise, Rusya’ya çok tehditkar şiddet dolu bir video göndermişti. Tüm sosyal ağlarda ve internet de farklı sitelerde bu video gösterime sunuldu. Bir gün içerisinde bu video internetten tamamen temizlendi. Yani bir devlet istediğinde bir gün içerisinde bu durumlara el atabilir.

Devlet elinde bulundurduğu güçten dolayı devlettir ve istediği taktirde tüm illegal yapılanmaların önüne geçebilir ve geçmelidir. Aynı durum korsan kitap ve elektronik kitaplar içinde geçerli. Bu tarz emek hırsızlıklarının önüne geçilmeli ve mümkünse özellikle kitaplardan alınan her türlü vergi kaldırılmalı ve kar yüzdeleri sınırlandırılmalıdır. İnsanlar öğrenmeye teşvik edilmeli, engeller temizlenmeli!