Hayatta kalma ve doğa ile mücadele temalı filmlere olan düşkünlüğüm sonucu, bir kaç gün önce 2015 yapımı Everest isimli filmi izledim. Film gerçekten benden geçer not aldı fakat belki izleyip izlememekte kararsız kalmış olabilirsiniz. Belki bu yazı karar vermenize yardımcı olur. Film 1953 yılında, Everest dağının zirvesine ilk ulaşan Edmund Hillary ve Tenzing Norgay’den sonra amatör dağcılara paralı rehberlik kavramının öncülerinden olan Rob Hall’ın 1996 yılında gerçekleştirdiği bir tırmanışı anlatıyor. Rob Hall tarafından “Macera Uzmanları” ismiyle kurulan ekip bu zamana kadar 19 kişiyi hiçbir kayıp vermeden zirveye ulaştırabilmişti.

Filmin kadrosu tanınmış ve iyi oyunculardan kurulmuş. House of Cards dizisinden Robin Wright ve Michael Kelly, Terminatör:Genisys filminden Jason Clarke, Avatar filminden Sam Worthington, Karayip Korsanlarından Keira Knightley, Source Code’dan Jake Gyllenhaal, Josh Brolin ve John Hawkes. Neredeyse unutuyordum, Viking dizisinde Rollo karakterini canlandıran Clive Standen’de oyuncu kadrosunda 🙂 .

Yukarıda bahsettiğim tüm oyuncular elbette tek bir dizi yada filmde oynamadı elbette ama ben aklımda en çok yer edinen rollerinden bahsetmek istedim. Beğendiğim bir çok oyuncuyu bir yapımda görmek izlerken beni çok mutlu etti.

Filmin konusu, yukarıda da bahsettiğim gibi 1996 yılında Rob Hall ve ekibi tarafından gerçekleştirilen bir tırmanışı anlatıyor. Bu sektörde Rob Hall’ın ekibi gibi bir çok ekip daha ortaya çıkmış ve parayla rehberlik işinden dolayı Everest oldukça kalabalık durumda. Yaptıkları ödeme sonucu, buyurun şu ayakkabı şu montu giyin yola çıkıyoruz demiyorlar elbet. Filmde bize Everest dağına tırmanışın ne kadar zorlayıcı ve üst düzey bir gayret gerektirdiğini, tırmanış öncesi ne kadar ve nasıl hazırlık yapıldığını gösteriyorlar. Tırmanışta bozan hava ile beraber, hayatta kalma mücadelesi filmin çekilme amacını bizlere gösteriyor.

Bu incelemeyi yazmak için filmi çok dikkatli bir şekilde izleyerek bazı anormal durumlar, açıklar bulabilir miyim diye uğraştım. Aslında şu her işte bir kusur arama olayından kurtulmak lazım. İşte bu gibi filmlerin sayısını arttırarak bizi kusur arama derdinden kurtarmalılar. Gerek çekimler, gerek sesler son derece kaliteli olmuş. Oyuncuların performansı da bence gayet başarılıydı. Elbette ben profesyonel bir eleştirmen değilim, ancak filmleri profesyonel eleştirmenler izlesin diye değil, biz izleyelim diye çekiyorlar. Bence film 7.3/10 imdb puanından daha fazlasını hak ediyor.

Sonuç olarak, filmin bana verdiği ileti şu oldu: Ne kadar hazırlansan, önlem alsan ve teknolojiyi kullansan da sonucu doğa belirler. Size şiddetle bu filmi izlemenizi tavsiye edebilirim. Buyurun birde fragmanını paylaşayım. Umarım film sizinde hoşunuza gider.