Bir gün içerisinde arama motorlarını ne kadar kullanıyoruz? Her gün yüzlerce arama yapıyoruz. Bu aramalar ile bizden bilgilerimiz toplanıyor ve reklam pazarında önemli bir kaynak haline geliyor. Yaşadığımız coğrafyanın insan profilini ve ihtiyaçlarını belirliyor bunları kullananlar daha da zengin oluyorlar. Google, Yandex, Bing… hepsinin çalışma şekli hemen hemen aynı. Her gün yaptığımız bu aramalara farklı bir bakış açısı kazandıracak bir organizasyonla karşılaştım.”Ecosia” ve diğerlerinden çok daha farklı bir şekilde çalışıyor.

Ecosia da bir arama motoru ancak yaptığımız aramalardan elde ettikleri gelirin %80 oranını ağaçlandırma çalışmalarına ayırıyor. 2009 yılında kurulan Ecosia, 2016 yılına kadar dünya genelinde 4 milyondan fazla ağaç dikmiş. En yoğun bölge ise Afrika da Burkina Faso. Bu bölge çölü ormana çevirmek için seçilen bir bölge. Bu süre zarfında ağaçlandırma programı için 2.5 milyon euro kaynak üretmeyi başarabilmişler. Bu kaynak üretilirken bağış ve bilanço raporlarını da herkesle paylaşıyorlar. Bu şekilde yapılan bağışlar nereye gidiyor, gerçekten vaad ettikleri projeleri gerçekleştiriyorlar mı görmüş oluyoruz. Bu kadar şeffaf olmaları hoşuma gitti doğrusu. Böyle bir oluşumdan bu kadar geç haberim olması da gerçekten üzücü.

Başka bir arama motoru kullanmak istemez ve alışkanlıklarınızı devam ettirmek istersek, arama motoru tercihi bizde. Ecosia ile bir arama yaparak, Google sonuçlarını görebilir ve bir ağaç dikebiliriz. www.ecosia.org adresine girdikten sonra tarayıcımıza bir eklenti ekliyoruz. Daha sonra sağ üst köşede sürekli artarak giden bir sayı görüyoruz. İşte bu sayı Ecosia kullanmaya başladığınız andan beri diğer kullanıcılarla beraber dikilmesine katkı sağladığınız ağaç sayısı. Ben 12 saat içerisinde 20 ağacın dikilmesine katkıda bulundum. Organizasyonun amacı 2020 yılına kadar 1 milyar ağaç dikmek. Ben tüm insanlığa hizmet veren bu organizasyonu destekliyorum.

Bu ülke aramalarını şu tarayıcıyla yap dünya yıldızları gelsin diyerek, futbola milletçe olan tutkumuzla bir çok aracı kurumu ve Rus zenginlerini daha da zengin etti. Bu da dünyayı zenginleştirmek için bir fırsat. Diktiğin ya da dikmesini sağladığın bir ağaç bile fark yaratabilir.