Herkese günaydın! Çok daha sıcak ve çok daha güneşli bir gün. İnsanın içi ısınıyor doğrusu. Kış yerini yaza, bulutlar güneş ışıklarına bırakırken, bende bir değişiklik yapıp içinde biraz siyaset barındıran bir yazı yazacağım. Türkiye de siyaset konuşmak bizi kısır döngüye götürüyor. Bu yüzden tekrar düşündüm de siyasi içerikli bir yazı değil, halktan biri olarak naçizane görüşlerimi aktarmaya çalışacağım. Dokunulmazlık kalkmalı mı ?

Bu uygulamanın örneklerini bir çok ülkede görüyoruz. Nedeni gayet basit, siyasetin kirli bir oyun oluşu. İnsanı güce kavuşmaktan ziyade o güce kavuşabilme ihtimali çok daha tehlikeli yapar. Hedeflerinin önündeki engelleri kaldırmak için her türlü girişime başvurur. Bu noktada milletvekillerinin komplolara kurban gitmesi olağan bir hal alır. Bu noktadan bakınca evet dokunulmazlık gerekli denilebilir ancak birde madalyonun diğer yüzü var. Dokunulmazlığın verdiği güç ile kendini halktan ayrı, hatta üstün gören millet vekilleri olacaktır. Adı üzerinde sadece millerin seçtiği bir vekil olan bu kişiler, polislere ya da ters fikre düştüğü herhangi birine “sen benim kim olduğumu biliyor musun ?”, “seni sürdüreceğim” gibi hakaretlerde bulunabilir. Ah… çok affedersiniz, bu görmeye alışık olduğumuz bir tablo. Bu durumda ortaya başka bir soru işareti çıkıyor, dokunulmazlık da bir güç değil mi ?

Başbakan, millet vekili ya da bir market görevlisi, kimse ağzından çıkan sözlerle yargılanamaz. Aynı zamanda kendilerine söylenen sözlere de hoşgörü göstermeyi bilmeli. Hakaret, bölücülük, tehdit ve yasalarca belirlenen mili değerlere aykırı unsurlar bulunmadığı sürece elbet! Düşünce özgürlüğü bunu gerektirir çünkü. Görüyoruz ki dokunulmazlık aslında sadece milletvekillerine değil, tüm vatandaşlara verilmiş. Peki bu kadarı yetmiyor mu ?

Tartışmalar bir çok kez olduğu gibi tekrar alevlendi. Kürsü dokunulmazlığı hariç milletvekillerinin tüm dokunulmazlıkları kalkmalı mı ? Benim düşüncem kalkmalı. Benim seçtiğim insanın benimle aynı haklara sahip olması gerekir. Eğer bir suçu varsa, görevini kötüye kullanıyorsa ya da başka bir sebepten yargılanması gerekiyorsa, bir millet vekili sıfatıyla değil, normal bir halk sıfatıyla yargılanmalı. Ne çok seviyoruz milletçe birilerini kendimizden yükseklere koymayı! İhtimaller ortada. Sizce dokunulmazlık kalkmalı mı ? Kalkmamalı mı ?