Dünya’da bir çok insan, özellikle gençler “cadılar bayramını” kutluyor. Diğer tüm bayramlarının aksine hiçbir zorunlu gerekliliğe ihtiyaç duymayan, eğlenceli ve bir o kadar da ilginç bir bayram. Ancak bu bayramın ne olduğunu, nereden çıktığını ve neden kutlandığını pek az insan bilir. Bende buradaki Rus arkadaşlarımdan ve bazı Rus kaynaklarından yola çıkarak bununla ilgili bir yazı yazmak istedim. Türkiye de “Cadılar Bayramı kutlamaları çok yaygın olmasa da, arkadaşlarımdan aldığım duyuma göre kutlamalar ve partiler yapılmaya başlanmış. Eğlenmek için bence cadılar bayramı biçilmiş kaftan. Ayrıca bana göre bayramın her türlüsü güzeldir 🙂 . Şimdi bu bayramın ve olmazsa olmazımız olan resimde görmüş olduğunuz sevgili Jack’in hikayesine bir göz atalım.

Cadılar Bayramı “Halloween” Hikayesi

Cadılar bayramı eski pagan inançlarında ortaya çıkmış. Biliyoruz ki Hristiyanlık da bir çok pagan inancıyla benzerlikler gösteriyor. Öncelikle şu bayramın tarihine bir göz atalım. Cadılar bayramı ilk olarak, günümüzde İrlanda ve İskoçya’ya ait olan bölgede yaşayan Keltlerin geleneklerinde ortaya çıkıyor. Efsaneye göre (yazılı bir kaynak olmadığına göre tarih yerine efsane olarak adlandıralım) Kelt kahinleri yeni yıl gününde yani 31 ekim ve 1 kasım arasında (Kelt takvimine göre yılbaşı 1 kasım da kutlanıyormuş) bir tepede toplanmış ve kötü ruhlara iyi dileklerini sunmak için bir kurban adamışlar. O kurbandan sonra geleneklere cadılar bayramı kutlaması girmiş.

Günümüzde kutlamaların, 31 ekim gecesinde kutlanması dışında binlerce yıl önce olan bu olayla pek bir ortak noktası bulunmuyor. Kötü ruhlara kimse inanmıyor ve kurban adamıyor. İnsanlar sadece eğlenmek için bir vesile bulmuş oldular.

Resmi olarak Cadılar bayramı İngiltere ve Amerika gibi İngilizce konuşulan ülkelerde kutlanıyor, ama gün resmi tatil ilan edilmiyor 🙂 . Resmi olmasa da birçok Avrupa ülkesinde ve hatta bazı Asya ülkelerinde bile kutlanılıyor. Rusya ise bu bayrama farklı bakış açılarıyla yaklaşıyor.

Birde cadılar bayramının olmazsa olmazlarından, sembolümüz bal kabağı başı var. Bu sembolün ortaya çıkışı Jack adındaki kumar ve sert içkileri seven yaşlı çiftçi hakkındaki İrlanda efsanesine dayanıyormuş. Şeytanı iki kez kandırarak ruhunu almamasını istemiş ve ondan söz almış. Ölümünden sonra Tanrıda kötü biri olduğu için onu cennete almak istememiş. Yani ne cennete girebilmiş ne de cehenneme. Şeytan da onu içinde ateş yanan bir kabak ile Dünyayı dolaşmaya sürgün etmiş.

Birde 100 yılda cadılar bayramı kostümleri nasıl değişmiş onu paylaşmak istedim. Videonun sonundaki ünlüyü eminim tanıyacaksınız. 🙂