Bu hafta ne öğrendim? Bisikleti seven ve ulaşım aracı olarak kullanan biri olarak, onunla ilgili haber ve gelişmeleri yakından takip ediyorum. Bu hafta bisiklet’in günlük yaşama yaptığı ve yapacağı iki yeni haber edindim. Bunlardan bir tanesi İzmir’de belediye otobüslerine takılan bisiklet taşıma aparatlarıydı. Fethiye’ye giderken Muğla’da gördüğüm ve çok özendiğim otobüslerdeki bisiklet taşıma aparatlarını İzmir’de görmek beni çok mutlu etti. Her geçen gün bisikletin Türkiye’de önem kazandığını görmek umut verici.

Bisiklet konusunda öğrendiğim bir diğer bilgi ise aslında bir istatistik. Ulaştırma ve Kalkınma Politikası Enstitüsü, 2050 yılına kadar her gün bisiklete binilir ve ulaşım bu şekilde sağlanırsa 24 trilyon dolar tasarruf edilebileceğini açıklamış. Bisiklete binmek, küresel ekonomiye katkısı dışında karbondioksit emisyonunu yaklaşık %11 oranında azaltarak küresel ekolojiye de büyük bir destek sağlıyor. Gün geçtikçe bisiklet kullanımının ülkemizde de artmasını umuyorum.

Survival gibi survival! Ülkemizde survival adı altında tamamen şova dönüşmüş bir program var. Her hafta izlenme rekorları kıran bir program bu. Tabi ki bu programa ne kadar survival programı denir tartışılır. Bu hafta bir haber sitesinde Rusya da başlayacak olan bir survival yarışması olduğunu öğrendim. Açlık oyunlarına oldukça benzetilen bir yarışma olacakmış. Adı: Game2winter. Sibirya belki de en zor hayatta kalma şartlarına sahip olan bölgelerden birisi ve yarışma burada olacak. 15 kadın – 15 erkek bu zor şartlara sahip coğrafyada yanlış hatırlamıyorsam 4 milyon dolar para ödülü için yarışacak. Programı diğer yarışmalardan ayıran en önemli özelliği ise kural olmaması. Yani birbirleri ile kavga edebilir ve hatta öldürebilirler. Yarışmacılar ellerinde bir bıçak ile yarışmaya başlayacak ve her hangi bir ödül sistemi olmayacak. Hayatta kalan yarışmayı kazanır. Yapımcılar, yarışmacıların özel bir anlaşma imzalayarak yarışmaya katılacağını belirtmiş. Tüm dünya yine de bu yarışmaya tepki göstermiş. Ruslar bir şeyi öylesine yapmayı sevmiyorlar doğrusu. Hayatta kalma yarışması mı olacak? O zaman hayatta kalan kazansın. Bence mantıklı. Yarışmayı merakla bekliyor olacağım.

Bu yıl içerisinde dünyamızı teğet geçen 4 asteroid olmuş. Üstelik en son geçen asteroid bir kaç saat önce fark edilebilmiş. NASA’da boş durmayıp gerekli incelemeleri yapmış tabi. Verdikleri cevap hem rahatlatıcı hemde korkutucu. Bu asteroidlerin, daha büyük bir gök taşının öncüsü olabilecek bilimsel bir kanıt olmadığını dile getirmiş bunun tesadüf olabileceğini söylemişler; ancak dünyaya çarpabilecek büyük bir gök taşına insanlığın hazır olmadığını ve bunun sonumuz olabileceğini de belirtmişler.

Bu hafta öğrendiğim ve beni inanılmaz şekilde rahatsız eden bir başka konu ise KPSS sınavı ile ilgili. Daha doğrusu KPSS için girilmesi gereken yabancı dil sınavıyla ilgili desem daha doğru olur. Bildiğiniz üzere KPSS’de bir çok puan türünün hesaplanması için YDS sınavına girilmesi gerekiyor. Fakat bu hafta öğrendiğim şey ise bir çok farklı dilden YDS sınavı yapılmasına rağmen, KPSS için İngilizce, Fransızca ya da Almanca dillerinden sınava girilmesi gerekiyormuş. Aksi takdirde KPSS de 90’a yakın puan türü hesaplanmıyormuş. Rusça olarak bu sınava girmeye hazırlandığım bu yıl böyle bir gerçekle yüzleşmek hem heves kırıcı hem de sinirlendirici.