Merhabalar, bugün güzel geçen günümüzün ardından bu yazıyı yazmak istedim. Doğruyu söylemek gerekirse zaten bu yazıyı yazmayı daha müzeye gitmeden kararlaştırmıştım 😀 . Kız arkadaşım ve onun sınıf arkadaşları ile beraber bu müzeyi ziyaret ettik. Okul öncesi öğretmenliği bölümü okudukları için bu müze gezilerinin sınavlarına doğrudan bir etkisi olacağını duymuştum. Müze ziyaretimiz sırasında rehberimiz, özellikle bu bilim müzesi ziyaretinin bu bölümü okuyanlar için neden gerekli olduğunu, sınav için ne sorulabileceğini düşünüp durdu. Şu su götürmez bir gerçek ki bu ödevi veren öğretmenin amacı, öğrencilerin burayı gezip görmesi değil. Buradakileri kavrayıp yıllar sonra bu bilgiler ile ufak bir çocuğun dikkatini çekip onun hayatını değiştirebilme olasılığının olmasıdır.

Müze Hakkında

Karşıyaka belediyesi ve Bahçeşehir kolejleri işbirliği ile 2009 yılında açılan müze oldukça geniş alana ve ilgi çekici deneylere sahip. Personelleri oldukça güler yüzlü ve ilgili. Bu müze de rezervasyon sitemi bulunuyor. En az 6 en fazla 24 kişilik gruplar, rezervasyon yaparak gittikleri taktirde tüm müzeyi yetkililerle gezerek ve bilgilendirici açıklamalar alabilir. Ben şiddetle rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

Söyleyebileceğim bir diğer husus da müzenin daha çok fen bilimleri, fizik ve matematik üzerinde yoğunlaştığı. Nitekim bize yardımcı olan rehberimiz de bunu belirtti. Yine de “Bilim Müzesi” adı altında olan bir müzede biyoloji ve astronomi alanları olmalıydı. Bunun dışında müze kart sahibi olmadan ve hiç bir ücret ödemeden müzeyi gezmeniz mümkün.

Yaş ortalaması olarak 5-15 yaş grubuna hitab eden bir müze ama buna aldanmayın ben 25 yaşımda oldukça eğlendim. 😮

Bilim Müzesi dediğimizde bu oldukça kapsamlı bir kavram. Burayı şöyle bir cümleyle açıklamak gerekirse ben; bize daha çok bilimin temel prensipleri ve bu prensiplerin insanlık tarihinde yapılmış deneylerini bize sunuyor diyebilirim. Elbette müzeyi gezerken bir çok deney ve düzenek basit gelebilir ancak bunların zamanında Dünyayı etkilediğini ve şekillendirdiğini bilerek incelemek gerekir. Ayrıca o deneyleri kendi zamanında ne kadar zorlukla anlaşıldığını düşünmek gerekir. Yani müzeyi gezerken zamanın koşullarına göre düşünmek gerek. Şöyle tekrar düşündüm de aslında bu müzeye “Bilim Tarihi” müzesi bile denebilirdi.

Sonuç olarak bu müzeyi özellikle çocuklu ailelerin ve lise öncesi eğitimine devam eden öğrencilerin mutlaka ziyaret etmesi, bu bilimsel gelişmelerin hepsini kavraması ve anlamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tüm bu yazdıklarım önemli bilgiler içermiyor ya da sizi bu müzeye gitmeye teşvik etmiyor olabilir ancak çocuklarınızla bir gününüzü AVM’de dolaşmak yerine, bu müzeye ayırmanız hem onlar için bilgilendirici hemde sizin için farklı bir gün yaşamanızı sağlayabilir.

Benim düşünceme göre geleceğe bırakabileceğimiz tek gerçek miras, bizim aksimize çok daha bilgili, ahlak sahibi ve yaşamın-doğanın değerini bilen çocuklarımız olacaktır.

Umarım müzeyi gezmeye karar verir ve güzel bir gün geçirirsiniz.

İletişim ve ulaşım bilgileri :

Rezervasyon ve bilgi için telefon numarası : (0232) 324 60 60

Adres : Yalı, Caher Dudayev Blv, 35550 Karşıyaka/İzmir