Zafer günü Rus halkının milli ve tarihsel değerlerinden biridir. Büyük vatanseverlik savaşında yani II. Dünya Savaşının doğu cephesinde Hitler Almanya’sının bozguna uğratılması sonucu Sovyetler birliği tarafından ilan edilmiş bir gün. Sovyetlerden ayrılan ülkelerde de çeşitli etkinlikler, kutlamalar ve anma törenleri yapılıyor. Bunun nedeni İkinci dünya savaşında Sovyetler cephesinde sadece Rusların değil, kazakların, Özbeklerin ve daha bir çok farklı milletten kayıplar verilmesidir.

9 mayıs zafer günü 1945 yılından beri düzenli olarak kutlanıyor. Uzun yıllar resmi tatil olmadan kutlanmış ve 1967 yılında ülke çapında tatil günü ilan edilmiş. Sovyetler birliğinin dağılmasıyla birlikte 1995 yılına kadar herhangi bir tören ve kutlama yapılmamış. Aslında bu güne kutlama yerine anma günü demek daha mantıklı. Nitekim bazı ülkeler, zafer günü olarak adlandırmayı bırakıp, anma günü olarak devam ediyorlar bu günü yaşatmaya. Rusya Federasyonun irili ufaklı tüm yerleşim yerinde, anıtlara çiçek/çelenk bırakılıyor, hayatta olan gazilere çiçekler veriliyor ve büyük şehirlerde askeri geçişler ve gösteriler yapılıyor. İnsanlar yakalarına, iş yerlerine, arabalarına yani aklınıza gelebilecek her yere turuncu ve siyah renklerden oluşan kurdeleleri takıyorlar. Ayrıca hemen hemen her şehirde havai fişek gösterileri düzenleniyor.

9 mayıs sadece bir anma günü olmayıp, Ruslar için dünyaya gözdağı verme günü. 9 mayıs’da başkent Moskova’da bulunan Kızıl Meydan’da en büyük askeri geçiş düzenlenir. Bu geçiş sırasında Rusya tüm dünyaya yeni silahlarını ve askeri gücünü gösterir. Merkeze giden önemli yollar trafiğe kapatılır, üst baş kontrolü yapılır ve güvenlik üst seviyede tutulur. Elbette tarihi ve milli duyguların bu kadar yoğun yaşandığı bir günde Rus milliyetçiliği de oldukça ön plana çıkıyor. Bu da kimi zaman Rusya’da yaşayan yabancılar için sorun teşkil edebiliyor.

Savaş her zaman kötüdür. Kazanan içinde kaybeden içinde. Eski ABD senatörü Hiram Warren Johnson da söylediği gibi “Savaşta hakikat ilk zahiyattır”. Savaş sırasında doğru ile yanlışı ayıramazsın. Kendi düşüncelerinin bir önemi yoktur artık. Kitlesel ölümlerin, açlığın ve çaresizliğin beraberinde getirdiği umutsuzluk insanların zihnini ve kalbini sarar. Ruslarda böyle bir ortamda geçen II. Dünya Savaşında çok zorluklar çekerek, Hitler Almanya’sı ile bir çok insanın yaşamına mal olan büyük bir savaşta zafere ulaştı. Her ulus kendi milli değerlerine sahip çıkma ve anma hakkına sahiptir. Bu savaşta yer alıp zafere ulaşan tüm uluslarının zafer gününü kutlarım.